Depresyonun enfeksiyon hastalıkları gibi parazit, bakteri ya da virüslerden kaynaklanıyor olabileceği ve aşıyla tedavi edilebileceği öne sürüldü.

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden Türk asıllı Dr. Turhan Canli, depresyonun duygu durum bozukluğundan ziyade bir enfeksiyon hastalığı olarak yeniden tanımlanabileceğini ileri sürdü.

Canli, depresyondaki kişilerin bulaşıcı hastalıklara yakalanan kişilerinkine benzer belirtiler gösterdiklerini, enerjilerinin azaldığını, yataktan kalkmakta zorlandıklarını, çevrelerine ilgilerinin azaldığını belirtti.

Depresyondaki kişilerin katıldığı araştırmaların, bu kişilerin beyninde enfeksiyon belirtilerine rastlandığını ortaya koyduğunu belirten Canli, bu bulguların bakteri, parazit veya virüse karşı bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini gösterdiğini vurguladı.

“Biology of Mood and Anxiety Disorders” dergisinde yayımlanan makalede Canli, bakteri, virüs ve parazitlerin genetik yapıda değişikliklere yol açabileceğine, parazitlerin doğum sırasında ya da ebeveynler ve çocuklar arasındaki temasla bulaşabileceğine dikkati çekti.

Depresyona yakalananlar ve sağlıklı kişilerin katıldığı geniş çaplı araştırmaların parazit, virüs ya da bakterilerin depresyonun nedeni olduğunu göstermesi halinde hastalığın ilerde aşıyla tedavi edilebileceğini belirtti.

Çağımızın en yaygın, her kapıyı en az bir kere çalan hastalığı olan depresyonun, insanoğlu arasında bulaşıcı olma ihtimali var. Bizler kendimizi halsiz hissettiğimizde “Depresyondayım” diye düşünür bazen bunun üzerine de şarkılar şiirler yazarız . Ancak aslında bir gün önce yanımızda bir arkadaşımız hapşırmış ve sevgilimizi hasta olmasına rağmen öpmüş olabilir miyiz?

Major depresif bozukluk (MDD) ‘Depresyon’ , Stony Brook Üniversitesi , Psikoloji ve Radyoloji Bölümü Yardımcı Doçent Doktoru Turhan Canlı’ya göre bulaşıcı bir hastalık olarak tekrar bir konsept belirleme yapılması gereken bir hastalık. Biology of Mood & Anxiety Disorders dergisinde yayımlanan çalışmada depresyon; parazitik, viral veya bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşabilecek bir hastalık olarak kaydedildi. Çalışmada aynı zamanda bu organizmaların hangi yollarla ve mekanizmalarla depresyon etiyolojisi olduğuna örnekler verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir