Bunların tek sebep olmadığını dile getiren Avrupa Depresyon Birliği (EDA) Temsilcisi Detlef Dietrich, genellikle başka faktörlerin de rol oynadığını belirterek, iş yerinde çatışmaların da buna sebep teşkil ettiğini dikkat çekti.

Dietrich “Depresyonun ana belirtilerinden biri moral bozukluğu, ilgisizlik, gayretsizlik ve sevinci yitirme. Bunun yanı sıra uyku bozukluğu ve iştahsızlık gibi belirtiler de gelebilir. İş yerinde ise bunun yansıması olarak konsantre bozukluğu ve dikkat çekme görülüyor” diye konuştu.

Dietrich, bu belirtilerin iki haftadan fazla görülmesi halinde doktora gidilmesini tavsiye etti. Birçok çalışanın işverenine depresyona girdiğini anlatmaktan kaçındığını doğrulayan Dietrich, böyle bir korkunun boş yere olmadığını ifade etti.

Bu tür bir rahatsızlığı engellemek için insanın hobi ve spor faaliyetleriyle dengelemesi gerektiğini kaydeden Dietrich, bu faktörlerin insanın öz güvenine katkı sağlayacağını kaydetti.

Konsantrasyon bozukluğunda fizyolojik, genetik ve çevresel faktörler hep birlikte ya da ayrı ayrı etkili olabilmektedir. Konsantrasyon bozukluğu son yıllarda daha çok gündeme gelen bir konu ya da önceden bir isim konamamıştı. Mutlaka geçmiş yıllarda da okul başarısızlığı ile ilgili sorunlar yaşanıyordu ama nedenleri üzerinde durulmuyordu. Ya da bu kadar çocuk odaklı bir toplum değildik. Okulda başarılı olan okula devam eder, olmayan da işe verilirdi. Buna sebep olan faktörler üzerinde durulmazdı.

Araştırmalar sanırım görülme sıklığının yüksek olduğu yönünde. Bende gelen danışanlarımdan yola çıkarak bu durumu destekliyorum.

Tek başına dikkat dağınıklığı ya da konsantrasyon bozukluğundan söz edilebileceği gibi başka hastalıklara (fizyolojik ve psikolojik) da eşlik ettiği gözlenmektedir. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, kaygı bozuklukları gibi psikolojik hastalıklara eşlik etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir